Je soľ škodlivá?

Je soľ škodlivá? Je bielym jedom, alebo je soľ nad zlato a nedokážeme bez nej prežiť? Prečítajte si prečo je škodlivosť soli najväčší HOAX modernej (ne)zdravej výživy.

Som zdravý a na choroby nemám ani pomyslenie. Ako by som mohol, keď moja lymfa je silne nasýtený roztok soli. Nebojím sa soli a pokiaľ niekto vo vašom okolí tvrdí, že soľ spôsobuje zdravotné ťažkosti, neverte mu. Niečo podobné môže povedať len človek, ktorý nerozumie ani biológii, ani chémii a už vôbec nie elektronike.

Dnešná medicína sa príliš zameriava na rozbory krvi. Osobne si myslím, že to nestačí. Pre pochopenie fyzického stavu človeka, musíme tiež vedieť o stave jeho lymfy.

V porovnaní s krvou je množstvo lymfy v ľudskom organizme oveľa menšie – okolo 2 litrov. Avšak jej úloha v boji s chorobami je obrovská. Vo svojej podstate je lymfa maximálne koncentrovaný roztok soli.

Ako takýto koncentrovaný roztok vyrobiť? Veľmi jednoducho. Uveďte do varu nejaké množstvo vody a začnite do nej sypať soľ. Keď sa posledná soľ prestane rozpúšťať, získali ste roztok podobný lymfe zdravého človeka.

Nasýtená lymfa chráni celý endokrinný systém ľudského organizmu: obličky, pečeň, pankreas, štítnu žľazu, prostatu atď. Pokiaľ je lymfa človeka dostatočne koncentrovaná, tak žiadna infekcia ľudskému telu nehrozí. Vaša imunita bude stopercentná. Nie je možné sa ničím nakaziť, lebo v takomto roztoku žiadny choroboplodný organizmus nevydrží, ani nádorové bunky.

Spôsob obnovenia lymfy a tepelnej rovnováhy

Človek sa stále pohybuje. Namáha sa, prechádza z chladu do tepla, zahreje sa, spotí sa a jeho telo prichádza o soľ. Znamená to, že svoju lymfu nariedil a svoj organizmus tak priviedol do nebezpečného stavu. Pokiaľ ju okamžite neobnoví, môže sa nakaziť chrípkou alebo chytiť akúkoľvek inú infekciu.

Jediným spôsobom záchrany je v tomto prípade soľ. Keď o ňu prichádzame, musíme ju dopĺňať. Znamená to, že by sme mali všetku stravu prisoľovať. Možno sa pýtate a čo moderné rady dietológov, vitariánov a iných fanatikov – vôbec nesoliť? Nevšímajte si ich. Prisoľujte všetko čo konzumujete (ovocie, zeleninu, tvaroh, smotanu, salámu, …). Naozaj všetko, pretože majte na pamäti, že Váš organizmus prišiel potením o viac. Okrem soli ste stratili aj teplo. A teplo je rovnako dôležité dopĺňať. Obzvlášť človek, ktorý má očné beľmo zafarbené do modra, potrebuje každý deň teplé kúpele a potrebuje sa každý večer pred spánkom poriadne zahriať.

Ktorá soľ je najzdravšia?

Najlepšia a najzdravšia je jemne mletá morská soľ očistená od vápniku, arzénu a jódu. Podobnú soľ vyrába podnik Galit na Kryme pod názvom Bolotovova soľ. Je to morská ružová soľ, ktorú žiaľ u nás asi ťažko zoženiete.

jemne mletá morská soľ očistená od vápniku, arzénu a jódu

Bolotovova soľ (Соль Болотова. Розовая)

Relatívne ľahko a za rozumnú cenu sa dá na Slovensku kúpiť ružová himalájska soľ, jemne mletá je dosť drahá, preto kupujem granule a soľ si na jemno meliem v kávovom mlynčeku.

Himalájska soľ granule

Himalájska soľ obsahuje stopové množstvo viacerých cenných minerálov:

  • Chlorid Sodný – 98.32 %
  • Vápnik – 0.4 %
  • Draslík – 0.12 %
  • Síra – 0.11 %
  • Horčík – 0.1 %
  • Železo – 0.06 %
  • Fosfor – 0.05 %
  • Mangán – 0.0015 %
  • Meď – 0.001 %
  • Zinok – 0.0006 %
  • a veľa ďalších mikroprvkov…

Pre zvýšenie obsahu dôležitého draslíku a zároveň elimináciu škodlivých vlastností sodíku miešam himalájsku soľ s draselnou soľou KCl v pomere 6:4. 6 dielov himalájskej soli na 4 diely draselnej soli KCl.

60 g himalájskej soli + 40 g draselnej soli

alebo

600 g himalájskej soli + 400 g draselnej soli

Najzdravšia soľ

Výsledný pomer nemusí byť úplne presný, ale pri dodržaní postupu bude mať takto namiešaná soľ aj vynikajúcu chuť.

Návod na správne užívanie soli z knihy Boris Bolotov – Zdravý člověk v nezdravém světě. Stojí za prečítanie.

  1. Dobrý deň,
    mňa zaujíma ako je to naozaj s draselnou soľou, tú Bolotov vo svojej knižke vôbec nespomína. Pokiaľ viem, tak draslík vytláča z buniek tzv. „nežiadúci“ sodík. Nie je potom draselná soľ kontraproduktívna na výsledný koncentrát soľnej lymfy?
    Má aj draselná soľ vplyv na vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku? Tak ako to vie soľ s chloridom sodným.
    Ďakujem za odpoveď.