Horčík (Magnézium) chelátová väzba

Vedeli ste, že doplnky Horčík – Magnézium, ktoré kúpite bežne v lekárni sú takmer k ničomu? Skúste si prečítať zloženie na balení a zistíte, že všetky dostupné doplnky (okrem Magne B6 Premium, kde je magnéziumcitrát) obsahujú len obyčajný oxid horečnatý. Niektorí výrobcovia sa to snažia zamaskovať nič nehovoriacim popisom, že tablety obsahujú Horčík (Magnesium) 100 mg, no stále sa jedná o oxid horečnatý. Tento anorganický minerál má mizernú vstrebateľnosť a z jednej tablety vie vaše telo vstrebať najviac 4 % horčíka.

Zo 100 mg tablety s oxidom horečnatým sa do tela dostáva len 4 mg horčíka, pričom odporúčaná denná dávka je 300 až 400 mg.

Lepšiu vstrebateľnosť, než oxid horečnatý má magnéziumcitrát (citrát horečnatý), horčík aktivovaný kyselinou citrónovou, avšak úplne najlepšiu vstrebateľnosť zo všetkých má horčík vo forme chelátu (magnézium glycín/lyzín chelátová väzba). Ten by ste však v našich lekárňach hľadali márne.

Z iherb.com je možné horčík vo forme chelátu zakúpiť vo veľkom balení. Poštovné na Slovensko vychádza cca 3 eura a doručenie trvá približne 10 pracovných dní.

Magnézium (Horčík) chelátová väzba

Obsah jednej tablety je 200 mg, čo je polovica odporúčanej dennej dávky.

Zloženie:

 • celulóza
 • soľ karboxymetylcelulózy
 • magnézium stearat (rastlinný zdroj)
 • kyselina stearová
 1. aku ma vstrebatelnost v % magnezium chelát.

 2. Chcem sa opytat na laktat horecnaty ten ma aku vstrebatelnost?

 3. Kristina Gavalova 13. januára 2017 o 10:59

  Dobry den, nikde nevidim cenu v € Horčík (Magnézium) chelátová väzba na 120 tab. a 240 tab.
  Dakujem za odpoved,Gavalova

  • Tu sú ceny:
   https://www.iherb.com/Doctor-s-Best-High-Absorption-Magnesium-100-Chelated-240-Tablets/16567?rcode=KNV407
   https://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Magnesium-High-Absorption-100-Chelated-120-Tablets/15?rcode=KNV407

 4. Dobry den je mozne tento horcik uzivat v tehotenstve?

 5. A čo tak MAGNEROT (orotát)? Ten kúpim bežne v lekárni a myslím, si že je hádam ešte lepši ako citráty ….Navyše… kedže má dobrú vstrebateľnosť, tak sa tá cena vykompenzuje voči tomu ,keby som bral lacnejšie oxidy a vstrebateľnosť mizivá …musel by som brať omnoho väčšie dávky a to by znamenalo vyššie náklady….
  Alebo sa mylim ?

  apropo a čo tak celkom lacný Chlorid horečnatý , okrem dobrej vstrebateľnosti má výbornu rýchlosť vstrebania….

  • Andrea Mrázová 31. marca 2017 o 20:33

   Vstrebatelnosť má dobrú,ale ak potrebujete vyssiu dávku horčíka tak tento ma v jednej tablete okolo 38mg….to je dosť malo…treba vzdy pozriet aj kolko Mg je v jednej tablete a na co je naviazany

 6. Dobry den viem ze to tu uz je spomenute ale som v 11tt a odzaciatku uzivam tento horcik. Urcite je vhodny v tehotenstve?

  • Ak má niečo vzbudzovať nepríjemné pocity či výčitky svedomia, tak si to určite nedávať. Vždy treba prijímať to na čo má človek chuť, čo ho teší a o čom si je vedomý, že mu to robí dobre a pomáha. Zároveň však nevidím absolútne žiadny dôvod prečo by telo počas tehotenstva nemalo potrebovať horčík či iné vitamíny a minerály. Dopĺňa snáď tehotenstvo do tela horčík? Naopak všetko v tom čase do tela prijaté sa delí na dve polovice. Psychická pohoda je vtedy obzvlášť dôležitá a k tej predsa dopomáha aj dostatok horčíka.